Jak se stres může odrazit na kráse?

Jak se stres může odrazit na kráse?

Každá z vás, milé dámy, se již setkala s obdobím svého života, kdy na vás byly kladeny vysoké nároky v práci, škole, rodině, doma nebo od širokého okolí. Tehdy jste možná pociťovaly tlak, který se projevoval zvýšeným pocením, bušením srdce, zrychleným dechem, bolestmi hlavy, zažívacími potížemi. V té chvíli jste měli dočinění s kamarádem se jménem STRES.

Jaký je původ stresu?

„Když se člověk ocitne ve stresu, celý organismus se nasměruje, aby se se stresem nějak vyrovnal a přizpůsobil se mu,“ vysvětluje PaedDr. Vanda Královská z Úřadu veřejného zdravotnictví. „Tím výrazně odčerpává zásoby životní energie, což nás může velmi oslabit a způsobit výrazné až nevratné negativní změny v našem tělesném, citovém, duševním a sociálním fungování,“ dodává.

Spouštěčem stresových reakcí jsou různé faktory dlouhodobého nebo krátkodobého charakteru, například leknutí se, překvapení, smutná či radostná zpráva, rozchod s přítelem, vypětí v práci, zvýšené nároky na vaši psychiku například ve škole.

Kromě následků při dlouhodobém působení stresu na fyziologické a psychologické procesy v organismu, stres se okamžitě projevuje hlavně na pokožce a tváři každého člověka.

Co se tedy děje, když už nás navštívil?

1. Vrásky

Mračení způsobené pod vlivem stresu může mít účinky na stárnutí pokožky. Procesy vyvolané stresem vyvolávají tvorbu volných radikálů, které narušují ochranné vrstvy pokožky. Jsou nebezpečné a mohou způsobovat urychlené stárnutí a tvorbu vrásek.

woman16

2. Akné

Stresem se zvyšuje hladina testosteronu. Ten způsobuje vytváření kožního mazu, který ucpává póry na pokožce a tím vyvolává lokální záněty projevující se tvorbou vyrážek.

3. Opar – herpes

Když už jste získaly virus herpesu při líbání nebo jiné činnosti, velmi dobrým prostředím pro ně je právě takové, které je vyvoláno dlouhodobým působením stresu fyziologického, psychologického charakteru nebo vnějšími vlivy počasí.

4. Vypadávání vlasů

Tak jako pokožka jsou dalším indikátorem stresu naše vlasy. Pod zvýšenou zátěží organismu může dojít k jejich nadměrnému vypadávání.

5. Nehty

Nervozita se může projevovat například okusováním nehtů. Určitě, milé dámy, působí takové ruce s okusanými nehty na opačné pohlaví neesteticky.

6. Přejídání

Stres se velmi často projevuje i nadměrnou konzumaci jídla a sladkostí, zejména čokolády, která vyvolává produkci hormonu štěstí. Neblahé účinky to má však na vaše zdraví a postavu, kterou si většina z vás hlídá jako oko v hlavě.

Zmínili jsme jen pár nejčastějších indikátorů stresu, které se většinou projevují jako první. Dlouhodobým působením může dojít k patologickým změnám organismu a nenávratným změnám na psychice.

Woman+eating+chocolates

Jak předcházet stresu?

  • Tvorbě volných radikálů zabraňuje zvýšený přísun vitaminu C ve formě ovoce a zeleniny, velmi dobrým pomocníkem je i kvalitní zelený čaj.
  • Když máte sedavé zaměstnání nebo nedostatek pohybu pomůže často krátká procházka, sportovní aktivita nebo pobyt na čerstvém vzduchu.
  • Naučte se odpočívat! Pasivní nebo aktivní relaxování uvolňuje napětí. Pokud nevíte odpočívat tak, že prostě nic neděláte, najděte si činnost, která vás naplní.
  • Vyhýbejte se lidem, kteří vám ztrpčovat život.
  • V případě, že nejste spokojené v zaměstnání, změňte ho!
  • Snažte se nemít úplně 100 – procentní kontrem nad svým životem. Striktní plánování může vést ke zklamání, pokud se věci nedaří. Nedělejte více věcí najednou, jak dokážete zvládnout.
  • Velmi dobrým způsobem jak odbourat napětí, může být i kvalitní milování se.
  • Častěji používejte čistící kosmetiku a pravidelně si upravujte nehty. Nalakované a upravené vám až tak chutnat nebudou.
  • Během období, kdy k vám zavítá stres omezte konzumaci alkoholu, kávy a cigaret. Oslabují váš organismus a mohou být příčinou různých zdravotních a estetických problémů.

Ohodnotit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.